Történelmi félreértést tártak fel Tutanhamon fáraó sírjában
Tutanhamon fáraó sírjának legújabb vizsgálata során megdöbbentő dolgot tártak fel a kutatók.
Tutanhamon az ókori Egyiptom királya volt i. e. 1333-24 körül, és elsősorban a Királyok Völgyében 1922-ben felfedezett épségben maradt sírjáról ismert. Uralkodása alatt nagyhatalmú tanácsadói helyreállították a hagyományos egyiptomi vallást és művészetet, amelyeket elődje, az „amarnai forradalmat” vezető Akhenaten félretett, írja a Britannica.
Tutanhaten – ahogyan eredetileg ismerték – származása bizonytalan maradt, bár egy egyetlen fekete töredék egy király fiaként nevezi meg őt, hasonló összefüggésben, mint Akhenaten hercegnőit. Tutanhaten múmiájának orvosi elemzése azt mutatja, hogy nagyon közeli fizikai jellemzőkkel rendelkezik a Királyok Völgyében, az 55. sírban felfedezett múmiával.
Tutanhamon váratlanul halt meg 18 éves korában. 2010-ben a tudósok maláriaparaziták nyomait találták mumifikálódott maradványaiban, és felvetették, hogy a halál oka a degeneratív csontbetegséggel kombinált malária lehetett.
A Királyok Völgyében egy kis sírba temették. Más, az Amarna-korszakhoz kötődő uralkodókhoz hasonlóan ő is arra a sorsra jutott, hogy nevét a későbbi királylistákról törölték, és emlékműveit elbitorolták, elsősorban egykori hadvezére, Horemheb, aki később király lett. Bár Tutanhamon sírján látszik, hogy behatoltak és rövid időre kifosztották, a 20. dinasztia idejére (i. e. 1190-1077 körül) egyértelműen elfelejtették, hogy hol temették el, amikor a közeli VI. Ramszesz sírján dolgozó mesteremberek ideiglenes kőbunkereket építettek közvetlenül a sír bejárata fölé. A sír egészen addig rejtve maradt, amíg Howard Carter angol régész, a Királyok Völgyének szisztematikus átkutatása 1922-ben fel nem fedezte.
Tutanhamon temetése nyomában
Nicholas Brown, az amerikai Yale Egyetem régésze által vezetett munka ismét Tutanhamon sírját vizsgálta – és különösen azt, hogy mi található a fáraó sírjában.
Ugyanis Tutanhamon és tanácsadói kilencéves hatalma alatt azon dolgoztak, hogy visszaállítsák a régi hiteket, amelyeket a fiú apja, Akhenaten eltávolított. Ezzel Brown szerint a király lehetőséget kapott arra, hogy a hagyományos rituálékat újraértelmezze.
A fáraó sírjában talált négy agyagtálca bizonyítékot rejtett, amely egy másfajta megközelítésre utal. Mindegyik tálca nagyjából 7,5 centiméterszer 4,5 centiméteres volt. A lenyűgöző sírban négy 110 centiméter magas fapálcát is találtak.
Brown egy új kutatási cikkben fejti ki eredményeit „These Thy Libations, Osiris! A Tutanhamon sírjából származó négy agyagvályú újragondolása” címmel. A régi angol nyelvvel való szójátékot pedig valahogy így fordíthatnánk le:
„Íme az áldozataink Neked, Ozirisz!”
Tanulmányában Brown most úgy véli, hogy ezeket a tárgyakat a temetési rituáléban, elsősorban az Ozirisz felébresztése rituáléban használták. Azt mondja: „Eléggé meg vagyok győződve arról, hogy amit Tutanhamon sírkamrájában látunk, az valószínűleg ennek a rituálénak a legkorábbi iterációja, amit a régészeti feljegyzésekben láthatunk.”
A szarkofág fejénél elhelyezett kép összehasonlítható a rituáléról később készült műalkotásokkal, amelyeken a halott fáraó – immár Ozirisz, az alvilág istene – a feje mögött lévő botokkal ébredésre utasítja a halottat, írja a LADBible.
„Nagyon is lehetséges, hogy amit Tutanhamon temetésén látunk, az Ozirisz felébresztésének rituáléjának előzménye” – mondta Salima Ikram, a kairói Amerikai Egyetem munkatársa.
Ez a legújabb szokatlan lelet Tutanhamon temetkezésében, más, meglehetősen váratlan mozzanatokkal, köztük azzal, hogy ő volt az egyetlen fáraó, akinek a férfiasságát felegyenesedett helyzetben mumifikálták.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén